Про кафедру
Кафедра екології веде підготовку фахівців за трьома спеціальностями, зокрема: Галузь знань 10 «Природничі науки», спеціальності 101 – «Екологія» та 103 «Науки про Землю»; Галузь знань 18 «Виробництво та технології», спеціальність 183 – «Технологія захисту навколишнього середовища».
Кваліфікація фахівців: бакалавр екології, бакалавр з технологій захисту навколишнього середовища магістр з екології, бакалавр з наук про Землю магістр з технологій захисту навколишнього середовища.
Форми навчання: денна, заочна. Термін навчання: молодший бакалавр – 1 рік 10 місяців; бакалавр – 3 роки 10 місяців; магістр – 1 рік 4 міся
Випускники коледжів та технікумів (освітньо-кваліфікаційний рівень «молодший спеціаліст» УСІХ СПЕЦІАЛЬНОСТЕЙ можуть вступати на навчання за спеціальностями «Екологія», «Науки про Землю» та «Технології захисту навколишнього середовища» за скороченим терміном навчання – 2 роки 10 місяців.
Об’єкт діяльності фахівців – захист довкілля з його природними та антропогенними системами (біосфера, антропосфера, соціосфера); охорона і раціональне використання природних ресурсів, екологічно безпечна діяльність, екологізація підприємств, екологічний аудит.
Кафедра екології Державного університету «Житомирська політехніка» була заснована у вересні 2004 (наказ вченої ради університету № 13 від 01.06.04) після отримання ліцензії МОН України на підготовку фахівців за напрямом підготовки 0708 «Екологія» за освітньо-кваліфікаційним рівнем бакалавр та спеціаліст за спеціальністю 7.070801 «Екологія та охорона навколишнього середовищ
З 2016-2017 навчального року відбулася трансформація напряму підготовки 6.040106 «Екологія, охорона навколишнього середовища та збалансоване природокористування» у спеціальності 101 «Екологія» та 183 «Технології захисту навколишнього середовища».
Відповідно до Наказу Міністерства освіти і науки України (наказ МОН України від 09.07.19 № 944) та відповідно до рішення Акредитаційної комісії від 4 липня 2019 р. (протокол № 137) було отримано «Сертифікат про акредитацію» спеціальності 183 «Технології захисту навколишнього середовища» та 101 «Екологія» за освітнім ступенем бакалавр.
Також на кафедрі екології акредитовано дві освітньо-професійні програми за спеціальностями 101 «Екологія» (ОПП «Екологія») та 183 «Технології захисту навколишнього середовища» (ОПП «Технології захисту навколишнього середовища») відповідно до рішення Акредитаційної комісії від 4 липня 2019 р. (протокол № 137) та наказу МОН України від 09.07.19 № 944 (протокол № 944), (наказ МОН України від 08.01.19 № 13 відповідно до рішення Акредитаційної комісії від 27 грудня 2018 р., протокол № 133).
На кафедрі розширено діяльність щодо права здійснення освітньої діяльності у сфері післядипломної освіти для осіб з вищою освітою за спеціальністю «Біологія та здоров’я людини» за освітньо-професійною програмою «Біологія і екологія» для підвищення кваліфікації педагогічних і науково-педагогічних працівників згідно наказу МОН від 24.05.19 № 661-л.
Ідея створення кафедри екології належить засновнику гірничо-екологічного факультету, доктору технічних наук, професору, академіку Академії будівництва України, члену-кореспонденту Академії гірничих наук України Бакка Миколі Терентійовичу, який розумів необхідність включення до навчальних програм підготовки студентів-гірників дисциплін екологічної спрямованості. Ця пропозиція була підтримана ректоратом і погоджена з Міністерством освіти України. Професор Бакка М.Т. доклав максимум зусиль для залучення висококваліфікованих науковців в галузі екології для забезпечення якісної підготовки фахівців за спеціальністю 7.070801 «Екологія та охорона навколишнього середовища».
На посаду завідувача кафедри екології був призначений д.с.-г.н, професор Рижук Сергій Миколайович. За 2004-2005 навчальний рік було сформовано професорсько-викладацький склад кафедри. Активно відбувається створення лабораторної бази для підготовки студентів. Науковий, методичний і професійний рівень викладачів дає змогу налагодити якісне викладання і організувати науково-дослідну роботу.
Протягом 2005-2008 навчальних рр. керівництво кафедрою здійснювала к. с.-г.н., доцент Скрипніченко Світлана Володимирівна. За цей період було розвинуто матеріально-технічну базу, удосконалено науково-педагогічну діяльність. Досі регулярно проводяться науково-теоретичні семінари. Викладачі беруть участь у міжнародних, всеукраїнських і міжвузівських конференціях.
У вересні 2008 р. кафедра екології стала випускаючою. Підготовка фахівців здійснювалася за трьома освітньо-кваліфікаційними рівнями: бакалавр – напрям підготовки «Екологія, охорона навколишнього середовища та збалансоване природокористування» за галуззю знань «Природничі науки»; спеціаліст – напрям підготовки «Екологія» спеціальність «Екологія та охорона навколишнього середовища»; магістр – напрям підготовки «Екологія» спеціальність «Екологія та охорона навколишнього середовища».
З метою забезпечення ступеневої підготовки фахівців та координації спільної діяльності для підприємств різних галузей та форм господарювання на кафедрі екології створено навчально-науково-виробничий комплекс (ННВК) «Екологія» до складу якого увійшли: Житомирський агроекологічний коледж, Житомирський технологічний коледж, Малинський лісотехнічний технікум, Державне управління екобезпеки в Житомирській області, Поліський філіал УкрНДІЛГА. В межах ННВК «Екологія» проводиться підготовка студентів, які мають освітній рівень молодшого спеціаліста, за скороченим терміном навчання.
З 2009 р. кафедру очолював д.с.-г.н., професор Володимир Павлович Краснов (у 1973 р. закінчив Українську ордена Трудового Червоного Прапора сільськогосподарську академію, спеціальність лісове господарство; у 2000 р. захистив дисертацію на здобуття наукового ступеня доктора сільськогосподарських наук зі спеціальності лісознавство і лісівництво; у 2004 р. присвоєно вчене звання професора зі спеціальності лісознавство і лісівництво).
На даний момент кафедру екології очолює д.т.н., доцент Ірина Григорівна Коцюба